Наказом директора
від «____» _________20____р №_____
Директор ________
Інструкція з охорони праці під час роботи з кислотами і лугами
І. Загальні положення
1. Працюючи з кислотами та їдкими лугами, треба пам’ятати, що невиконання правил поводження з ними призводить до сильних хімічних опіків.
З кислот найнебезпечнішими є концентровані нітратна та флуоридна кислоти, що спричиняють дуже болючіпошкодження,які довго не заживають. Дуже небезпечна концентрована сульфатна кислота, особливо для очей. Важкість опіків кислотами й лугами значно підвищується, якщо ці реагенти нагріті.
2. Під час усіх операцій з кислотами і лугами треба обов'язково застосовувати засоби індивідуального захисту: халат та гумовий фартух, гумові рукавиці, захисні окуляри тощо.
3. Основні кількості кислот та інших агресивних речовин треба зберігати в спеціально призначеному приміщенні.
II. Вимоги безпеки перед початком роботи
1. Розливати кислоти та інші агресивні рідини з великих ємностей у видаткові склянки слід за допомогою сифона з гумовою грушею, ручним насосом або ніжною повітродувкою.
2. Особливо обережно під тягою треба розливати концентровані кислоти: нітратну, хлоридну та іншідимлячі речовини, а також амоніак, щоб запобігти отруєнню.
3. Переносити склянки з реактивами необхідно в плетених кошиках, ящиках або іншій тарі, що гарантує безпечне транспортування.
4. Переносити або навіть підіймати склянки з агресивними реактивами за шийку посудини не дозволяється.
5. Доставлені в лаборантську реактиви розміщують у призначених для них місцях.
6. Не можна наливати гарячі або навіть теплі рідини в товстостінні посудини.
7. Великі шматки їдких лугів потрібно розколювати на дрібні в спеціально відведеному місці, користуючись захисними окулярами, рукавицями.
ІІІ.Вимоги безпеки під час виконання роботи
1. Для одержання розчинів із концентрованих кислот необхідно лити кислоту у воду, а не навпаки, постійно перемішуючи. Розчинення концентрованої кислоти у воді (особливо сульфатної) супроводжується сильним нагріванням і розбризкуванням рідини, що може призвести до опіків.
2. Для розбавлення концентрованих кислот, їх змішування, а також для змішування речовин, що супроводжуються виділенням теплоти, потрібно
користуватися хімічним тонкостінним скляним або порцеляновим посудом.
3. Використовувати сульфатнукислоту в ексикаторі як водовбираючий засіб забороняється.
4. Розчиняти луги слід у порцеляновому посуді, повільно додаючи до води невеликі порції лугу при безперервному перемішуванні. Шматочки лугу можна брати тільки пінцетом або щипцями.
IV. Вимоги безпеки після закінчення роботи
1. Відпрацьовані кислоти і луги слід збирати в спеціально призначений посуд окремо і зливати в каналізацію тільки після нейтралізації.
2. Розлиті випадково кислоти або луги збирати або зливати в місця за вказівкою вчителя.
V. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
1. Щоб уникнути опіків порожнини рота, а також отруєння, забороняється набирати розчини кислот, лугів та інших агресивних рідин у піпетку ротом. Для засмоктування цих речовин потрібно користуватися піпетками з різними пастками та гумовою грушею.
2. Розлиті кислоти або луги необхідно негайно засипати піском, нейтралізувати і після цього прибрати.
3. У випадку аварії, коли починає виділятися значна кількість отруйних парів і газів, треба негайно вивести учнів з приміщення і після цього приступити до ліквідації аварійного стану, користуючись протигазом та іншими захисними засобами.
Розроблено:
Учителем хімії _________________
Погоджено:
Заступником директора, який відповідає за організацію роботи з безпеки життєдіяльності_____________________
Головою комісії з питань охорони праці й техніки безпеки___________________
Немає коментарів:
Дописати коментар